Różne oblicza podróży


Muzeum Emigracji w Gdyni to obowiązkowy punkt na kulturalnej mapie Trójmiasta. Charakterystyczna bryła budynku dawnego Dworca Morskiego to nie tylko jedna z pereł gdyńskiego modernizmu – dziś to przede wszystkim symbol przemian społeczno-kulturowych, których w ostatnich dziesięcioleciach doświadczają Polska i samo miasto.


Fotografie: Sylwia Piwowar


Historia Dworca Morskiego sięga początków XX wieku, gdy Gdynia – do dziś nazywana „młodym miastem” – prężnie rozwijała się jako istotny w bałtyckiej infrastrukturze port. Architektura dworca łączyła w sobie elementy modernizmu i funkcjonalizmu. Sam budynek, zaprojektowany na początku lat 30. ubiegłego wieku, szybko stał się ważnym punktem komunikacyjnym, obsługującym ruch pasażerski i handlowy. To tutaj zaczynały się i kończyły podróże wielu osób, a sam Dworzec Morski stał się świadkiem niezwykłych losów emigrantów, którzy wypływali w świat w poszukiwaniu lepszego życia, zatrudnienia czy upragnionej wolności.

Widok z muzealnego punktu widokowego na wejście do portu w Gdyni.
Po prawej stronie Nabrzeże Francuskie przy którym cumowały polskie transatlantyki z MS Batory na czele

Różne oblicza emigracji

Muzeum Emigracji, od 2015 roku funkcjonujące w odrestaurowanych specjalnie na ten cel wnętrzach budynku dawnego dworca, przywołuje te historie, odkrywając przed zwiedzającymi różne oblicza polskich doświadczeń migracyjnych oraz ich wpływ na kształtowanie się kultury i nowoczesnych społeczeństw w różnych zakątkach świata.

Kierunki emigracji Polaków po akcesji do UE

Nie tylko wystawa stała

Wystawa stała Muzeum Emigracji to fascynująca podróż przez losy i historie ludzi, którzy opuścili swoje rodzinne strony, by znaleźć nowy dom w obcym kraju. To okazja do zanurzenia w wielowymiarowych ludzkich historiach i prześledzenia życiowych ścieżek migrantów – od momentu opuszczenia ojczyzny aż po dotarcie do nowego domu. Ciekawym wątkiem wystawy jest też proces adaptacji migrantów w nowym środowisku oraz sama podróż – poprzedzające ją przygotowania, jej nierzadko dramatyczny przebieg i skomplikowane procedury, którym byli poddawani podróżni. Sama wystawa ma charakter narracyjny, ale pokaźne zbiory fotografii, należących do podróżnych przedmiotów oraz dokumentów i listów nadają jej wyjątkowo emocjonalny charakter.

W Muzeum Emigracji co roku odbywają się także koncerty, warsztaty, spotkania naukowe i autorskie oraz inne wydarzenia kulturalne – wszystko po to, by na różne sposoby przyjrzeć się zjawisku migracji i zachęcić zwiedzających do refleksji nad jego historycznym i współczesnym wymiarem.

Justyna Sienkiewicz-Baraniak

Specjalistka ds. komunikacji z mediami

Makieta ukazująca statek MS Batory podczas jego budowy w stoczni
Widok z tarasu muzeum na kapitanat portu w Gdyni
Wnętrze Magazynu Tranzytowego dawnego Dworca Morskiego

Wersja drukowana tego artykułu ukazała się w numerze 1/2024 (77) popularnonaukowego kwartalnika „Academia: Magazyn Polskiej Akademii Nauk” [ściągnij pdf].

Różne oblicza podróży
Przewiń na górę