Globalne ocieplenie, ślad węglowy, niszczenie bioróżnorodności… Co dzień jesteśmy bombardowani informacjami o dewastacji środowiska oraz o negatywnym wpływie człowieka na planetę, ale czy wiemy, co człowiek może zrobić dla Ziemi?
Konrad Maraszek
Po odpowiedź na to pytanie najlepiej było udać się do Stacji Naukowej PAN w Wiedniu. Dni otwarte stacji były najlepszą okazją do poznania nowatorskich i ekologicznych rozwiązań. Odbyły się one pod hasłem „Ekologia i zrównoważony rozwój ku lepszej przyszłości”. W 2023 roku, podczas wrześniowego święta nauki polskiej w Wiedniu, uczestnicy mogli brać udział w wielu wydarzeniach. W pierwszym dniu odbyła się prezentacja filmu Można panikować, będącego portretem fizyka atmosferycznego prof. Szymona Malinowskiego – dyrektora Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, który od lat prowadzi badania dotyczące zmian klimatycznych.
Drugiego dnia naszych spotkań zorganizowaliśmy mnóstwo ciekawych warsztatów, pokazów i wykładów. Paweł Ślusarczyk, reprezentujący start-up Greenfill3D, przedstawił najnowsze możliwości fila mentów biodegradowalnych oraz niuanse recyklingu, biodegradowalności i kompostowania. Doktor hab. Maciej Raś przybliżył zebranym problemy związane z wykorzystaniem wody, która jest surowcem strategicznym. Profesor Tadeusz Malewski wygłosił wykład o możliwościach badania i analizy bioróżnorodności środowiska. Nasi goście podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, zainspirowali zebranych do długich, emocjonujących dyskusji i pobudzili do dalszych poszukiwań.
Dopełnieniem wykładów były warsztaty. Podczas pokazów mieliśmy okazję zobaczyć, jak firma Greenfill3D wykorzystuje innowacyjne technologie i przyjazne dla środowiska materiały do tworzenia trójwymiarowych wydruków. Można było się nauczyć, jak wykorzystać recyklingowane tworzywa sztuczne do produkcji różnych przedmiotów, takich jak akcesoria domowe. Co więcej, dowiedzieliśmy się, że ekologiczny druk 3D niesie wiele korzyści dla naszej planety. Dzięki wykorzystaniu recyklingowanych materiałów zmniejsza się ilość odpadów powstających podczas procesu produkcji. Ponadto druk 3D pozwala na precyzyjne dostosowanie projektów do indywidualnych potrzeb, co z kolei prowadzi do zmniejszenia zużycia surowców.
Szczególne zainteresowanie wzbudziły wykłady i warsztaty Pracowni Dziedzictwa, która pokazała tradycyjne metody wytwarzania kosmetyków. Każdy z uczestników warsztatów miał okazję samodzielnie przygotować specyfik na własny użytek. Do produkcji wykorzystano tylko naturalne składniki, takie jak oleje, masła i ekstrakty roślinne. Uczestnikom najbardziej podobała się możliwość dostosowania kosmetyków do swoich preferencji.
Ostatnie stanowisko warsztatowe prezentowało drukarkę Prusa Mk4 oraz urządzenie Recreator Mk5, służące do przekształcenia butelek PET w filament. Butelki zostały poddane recyklingowi, a z przerobionego materiału wykonano model tyranozaura w skali 1:1. Nowoczesne technologie dają możliwość tworzenia pięknych rzeczy, a jednocześnie pozwalają dbać o naszą planetę.
Dni otwarte to nie tylko okazja do zdobywania wiedzy, lecz także do odkrywania nowych pasji i inspiracji. Studenci polskich uczelni artystycznych pod kierownictwem prof. Lecha Majewskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przygotowali serię plakatów poświęconych ochronie środowiska i wyzwaniom z tym związanym.
Dni otwarte Stacji Naukowej PAN w Wiedniu były nie tylko okazją do spotkania z wybitnymi naukowcami, lecz także asumptem do zapoznania się z najnowszymi projektami realizowanymi przez polskich naukowców. ■