W poszukiwaniu dinozaurów

Zdjęcie archiwalne z wypraw na pustynię Gobi w 1964 i 1965 roku. (z ekspozycji PAN Muzeum Ziemie w Warszawie)

W Muzeum Ziemi odsłonięto nową wystawę poświęconą uczestnikom polsko-mongolskiej wyprawy paleontologicznej na pustynię Gobi.


Błażej Błażejowski


Wyprawy paleontologiczne na pustynię Gobi to złoty okres polskiej paleontologii. Przy- wiezione stamtąd skamieniałości pozwoliły stworzyć unikatową kolekcję składającą się ze szkieletów dinozaurów, ptaków, ssaków, żółwi, krokodyli, jaszczurek węży oraz bezkręgowców i roślin. Odkrycia wiele wniosły do rozwoju paleontologii, a kolekcja jest jedną z bogatszych na świecie.

W tym roku 22 czerwca obchodziliśmy 60. rocznicę odkrycia w Mongolii szkieletu tarbozaura, drapieżnego przedstawiciela dinozaurów. Odkrycia dokonał Gwidon Jakubowski, uczestnik drugiej polsko-mongolskiej ekspedycji paleontologicznej na pustynię Gobi. Odkrytą skamieniałość zabezpieczono i przywieziono do Polski. W kraju szkielet został oczyszczony, następnie przygotowano odlew, żeby zachować autentyczne położenie kości, a następnie dokonano jego rekonstrukcji. Odlew pierwowzoru jest bardzo cenny, ponieważ pokazuje położenie osobnika w chwili śmierci, a to również może być obiektem badań.

Na wystawie w PAN Muzeum Ziemi w Warszawie jest prezentowane pośmiertne ułożenie szkieletu tarbozaura, tak jak został znaleziony, wraz z historycznymi zdjęciami dokumentującymi badania terenowe i historią tego odkrycia. Jest to gratka dla miłośników paleontologii. W Muzeum Ziemi odsłonięto nową wystawę poświęconą uczestnikom polsko-mongolskiej wyprawy paleontologicznej na pustynię Gobi. ■

Zdjęcia archiwalne z wypraw na pustynię Gobi w 1964 i 1965 roku. (z ekspozycji PAN Muzeum Ziemie w Warszawie)
Odlew czaszki
tarbozaura na wystawę w muzeum

Wersja drukowana tego artykułu ukazała się w numerze 2/2024 (78) popularnonaukowego kwartalnika „Academia: Magazyn Polskiej Akademii Nauk” [ściągnij pdf].

Błażej Błażejowski 

Paleontolog, badacz polarny. Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Nauk o Ziemi „Phacops”. Uczestnik wielu polarnych ekspedycji naukowych, m.in. na Spitsbergen (2002, 2005, 2010), do Arktyki kanadyjskiej (2004), na Antarktydę (2006–2007) i Grenlandię (2014). Członek i konsultant Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (International Union for Conservation of Nature) ds. ochrony skrzypłoczy.

bblazej@twarda.pan.pl

W poszukiwaniu dinozaurów
Przewiń na górę