W Muzeum Ziemi odsłonięto nową wystawę poświęconą uczestnikom polsko-mongolskiej wyprawy paleontologicznej na pustynię Gobi.
Błażej Błażejowski
Wyprawy paleontologiczne na pustynię Gobi to złoty okres polskiej paleontologii. Przy- wiezione stamtąd skamieniałości pozwoliły stworzyć unikatową kolekcję składającą się ze szkieletów dinozaurów, ptaków, ssaków, żółwi, krokodyli, jaszczurek węży oraz bezkręgowców i roślin. Odkrycia wiele wniosły do rozwoju paleontologii, a kolekcja jest jedną z bogatszych na świecie.
W tym roku 22 czerwca obchodziliśmy 60. rocznicę odkrycia w Mongolii szkieletu tarbozaura, drapieżnego przedstawiciela dinozaurów. Odkrycia dokonał Gwidon Jakubowski, uczestnik drugiej polsko-mongolskiej ekspedycji paleontologicznej na pustynię Gobi. Odkrytą skamieniałość zabezpieczono i przywieziono do Polski. W kraju szkielet został oczyszczony, następnie przygotowano odlew, żeby zachować autentyczne położenie kości, a następnie dokonano jego rekonstrukcji. Odlew pierwowzoru jest bardzo cenny, ponieważ pokazuje położenie osobnika w chwili śmierci, a to również może być obiektem badań.
Na wystawie w PAN Muzeum Ziemi w Warszawie jest prezentowane pośmiertne ułożenie szkieletu tarbozaura, tak jak został znaleziony, wraz z historycznymi zdjęciami dokumentującymi badania terenowe i historią tego odkrycia. Jest to gratka dla miłośników paleontologii. W Muzeum Ziemi odsłonięto nową wystawę poświęconą uczestnikom polsko-mongolskiej wyprawy paleontologicznej na pustynię Gobi. ■