Stawiając na edukację – CampusAI


Nowoczesne technologie umożliwiają przeniesienie edukacji do świata wirtualnego, w którym studenci uczą się nowych kompetencji w przyjazny sposób.


Aureliusz Górski


W związku z pandemią COVID-19 wszystkie tradycyjne przestrzenie do pracy i nauki zostały zamknięte. Ta sytuacja była impulsem do stworzenia podobnego typu miejsc w świecie wirtualnym. Technicznie jest to odwzorowanie graficzne przestrzeni fizycznej w postaci interfejsu w systemie wideokonferencyjnym – cyfrowy bliźniak. W prototyp projektu zaangażowało się kilkaset osób, co zaowocowało zrealizowaniem kilkuset wydarzeń. Wokół przedsięwzięcia skupili się polscy innowatorzy, dając początek platformie Venture Café.

Kolejnym krokiem milowym w rozwoju CampusAI było uruchomienie supernowoczesnego modelu konwersacyjnego w formie chatbota – ChatGPT. Dzięki niemu stał się on wirtualną szkołą, w której każdy może stawiać pierwsze kroki w swojej przygodzie ze sztuczną inteligencją.

Edukacyjna struktura CampusAI stanowi wielopoziomowy ekosystem, który zaprojektowano z myślą o pełnym wykorzystaniu potencjału sztucznej inteligencji tak, by wspierać proces edukacyjny uczestników na każdym etapie ich rozwoju. Na każdym poziomie/piętrze użytkownik zdobywa inne kompetencje.

Na pierwszym poziomie uczestnicy zaznajamiają się z podstawami sztucznej inteligencji i etyką jej użytkowania. Całość zajęć prowadzą awatary i cyfrowe postacie osadzone w specjalnie do tego stworzonym środowisku wykonanym dzięki najnowszemu silnikowi do tworzenia gier komputerowych. Celem tego poziomu jest błyskawiczna nauka generowania treści (w postaci tekstów i obrazów wideo) za pomocą sztucznej inteligencji.

Po zdobyciu podstawowej wiedzy uczestnicy przenoszą się na kolejne piętro, gdzie mają możliwość praktycznego zastosowania nabytych umiejętności w różnych projektach społecznościowych (tworzenie radia, magazynu, galerii sztuki czy wydawanie książek). Praca w grupach sprzyja wymianie doświadczeń i rozwijaniu umiejętności współpracy.

Kolejne piętro, znane AI Gym, umożliwia uczniom indywidualny rozwój kompetencji związanych z AI. Na tym etapie edukacja staje się bardziej spersonalizowana, uczestnicy mogą wybierać, czego chcą sięnauczyć, a system dostosowuje program do ich potrzeb w czasie rzeczywistym.

Kolejnym krokiem jest piętro dla najbardziej ambitnych, tzw. AI Makerspace. Każdy może tu rozwijać swoje pomysły i projekty w formule inkubatora lub akceleratora. Na ostatnim piętrze znajduje się klub, który łączy różne organizacje współpracujące z CampusAI. Jest to miejsce do nawiązywania wartościowych kontaktów, współpracy z innymi organizacjami i dzielenia się swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Ta przestrzeń nie istnieje w świecie rzeczywistym, a jednak wszystkie jej elementy mają połączenie ze światem realnym.

Otwarta platforma

Jednym z filarów, na których opiera się CampusAI, jest zaawansowana platforma technologiczna, zbudowana na wyjątkowym silniku, umożliwiającym łączenie się z innymi systemami za pomocą interfejsów API. Taka architektura otwiera drzwi dla innych podmiotów, umożliwiając im włączenie się w budowę tego ekosystemu oraz wymianę zasobów.

Pierwszą organizacją, która zdecydowała się zbudować swój „budynek” w tym świecie obok CampusAI, jest Akademia Leona Koźmińskiego, która nie widzi w tym konkurencji, a wręcz synergię. Jest to strategiczna współpraca, która ma badać, w jaki sposób może zmieniać się edukacja.

Wizja przyświecająca temu projektowi to wspieranie rozwoju lokalnych ekosystemów innowacji przez zapewnienie platformy, która nie tylko umożliwi edukację i rozwój w obszarze sztucznej inteligencji, lecz także stanie się miejscem dyskusji na temat tego, jak najskuteczniej kształtować te ekosystemy. ■

(METAMORWORKS/SHUTTERSTOCK.COM)

Wersja drukowana tego artykułu ukazała się w numerze 4/2023 (76) popularnonaukowego kwartalnika „Academia: Magazyn Polskiej Akademii Nauk” [ściągnij pdf].

Aureliusz Górski

Founder & CEO CampusAI Prosta Spółka Akcyjna w Warszawie. Jest współzałożycielem pierwszej w Polsce sieci coworkingowej i akceleratora dla start-upów (AIP Business Link), centrum innowacji dla scale-upów (CIC Warsaw) oraz fundacji promującej innowacje (Venture Café Warsaw). Angażuje się w sprawy lokalne, będąc członkiem Rady Metropolitalnej i ekspertem współtworzącym „Strategię #Warszawa2030”. W 2022 roku otrzymał nagrodę Manager Award za wkład w rozwój ekosystemu innowacji w Polsce.

aureliuszgorski@gmail.com

Stawiając na edukację – CampusAI
Przewiń na górę