Zwierzęta Afryki

Wydruk w skali 1:1 dwuletniego tyranozaura wykonany z recyklingowanego plastiku za pomocą drukarki 3D
(KONRAD MARASZEK)

Przewodnik na safari – dla wszystkich miłośników polowań z aparatem fotograficznym. Obszerne wydanie encyklopedyczne przygotowane w języku polskim przez Polkę.


Anna Olej-Kobus


Im więcej wiemy, tym lepiej rozumiemy otaczający nas świat. Podobnie jest podczas oglądania zwierząt na safari, zwłaszcza gdy wyrusza się po raz pierwszy. Na początku jest zachwyt: żyrafa! Zdumiewa jej ogrom, zachwyca gracja. Potrzeba czasu lub dobrego przewodnika, by odkryć znacznie więcej. Bo oto na jej szyi mogą ucztować bąkojady, między kopytami uwijają się dziwogony wyłapujące spłoszone owady, a nim zacznie się czas amorów, samce degustują mocz samic, by sprawdzić ich płodność i nie inwestować w seks bez szans na przekazanie genów.

Na wyprawie można się też przekonać, że żaden struś nie chowa głowy w piasek (bo potrafi obronić się celnym kopnięciem bardzo silnych nóg), i obserwować zachowania zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Zwierzęta Afryki – przewodnik na safari powstał, by przybliżyć polskim czytelnikom nie tylko podstawowe fakty dotyczące wzrostu bądź zwyczajów zwierząt, lecz także by przekazać znacznie więcej informacji. Oprócz konkretnych faktów i encyklopedycznej wiedzy książka w piękny sposób prezentuje każdy przedstawiony gatunek, ukazując złożoność tamtejszej fauny. Można obdarzyć miłością hipopotamy lub zrozumieć więzy rodzinne w stadzie hien. Jednocześnie jest dodany kontekst kulturowy: związane ze zwierzętami legendy, przysłowia oraz to, jak są one postrzegane przez rdzenne ludy (czasem zaskakująco odmiennie).

W książce są używane zarówno nazwy łacińskie (ułatwiające identyfikację), jak i te występujące w potocznym języku, dodatkowo są też podane angielskie (ponieważ nimi posługują się miejscowi przewodnicy na safari). Jest to pierwsza tego typu publikacja wydana w języku polskim, adresowana do wszystkich zainteresowanych afrykańską fauną.

Finalnie w publikacji znalazło się ponad 400 gatunków: od słoni do mrówek, a każdy z rozdziałów był konsultowany przez specjalistę z danej dziedziny. Pokazane są głównie zwierzęta, które zwykle można spotkać na safari, lecz swoje miejsce znalazły też mało znane i ogromnie rzadko widywane gatunki (jak łuskowiec, trzewikodziób, likaon). Żeby ułatwić identyfikację, zamieszczono ponad 600 zdjęć.

Afryka wcale nie jest tak niebezpieczna, jak ją (niektórzy) malują. Zwierzęta raczej unikają bliskości człowieka, a ta książka przybliża egzotyczny dla nas świat afrykańskiej fauny. ■


Wersja drukowana tego artykułu ukazała się w numerze 1/2024 (77) popularnonaukowego kwartalnika „Academia: Magazyn Polskiej Akademii Nauk” [ściągnij pdf].

Anna Olej-Kobus 

Absolwentka romanistyki. Przez ostatnich 20 lat pracowała jako dziennikarka i fotografka dla najważniejszych pism i wydawnictw w Polsce, w tym „National Geographic”. Autorka wielu książek, m.in.: Namibia. Przez pustynię i busz, USA. Droga 66 i Dziki Zachód, Birma. Złota łza, Księga niezwykłych zwierząt, Kenia i Sudan Południowy. Jej publikacje otrzymały liczne nagrody, takie jak Nagroda Magellana, Złote Pióro, Złoty Jaśmin i Podróżnicza Książka Roku.

anka@afrykanka.pl

www.afrykanka.pl

Zwierzęta Afryki
Przewiń na górę